Playoffs Week 1

Thursday Night Scores

4A Corsicana 34
Bastrop 55
Final

3A Mexia 6
Lorena 21
Final

3A Gatesville 30
Madisonville 42
Final

2A Axtell 12
Franklin 42
Final

2A Rogers 28
Leon 27
Final

2A McGregor 25
Malakoff 6
Final

1A Dawson 62
Ranger 13
Final

6MAN Jonesboro 48
Gustine 30
Final

Friday Night Scores

5A Copperas Cove 14
Mesquite Horn 48
Final

4A Killeen 27
Mansfield Summit 31
Final

4A Waco High 24
Everman 21
Final

4A Midway 51
Granbury 14
Final

3A West 6
Bridgeport 43
Final

3A Rockdale 19
Columbus 20
Final

3A La Vega 42
Fairfield 0
Final

2A Hico 14
Alvord 32
Final

2A Hamilton 6
Henrietta 0
Final

1A Bartlett 52
Burkeville 8
Final

1A Bosqueville 7
Kerens 28
Final

1A Dawson 62
Ranger 13
Final - Thursday

1A Moody 0
West Sabine 32
Final

6MAN Penelope 59
Apple Springs 14
Final

6MAN Walnut Springs
Irving Universal Academy
Saturday

6MAN Aquilla 49
Oakwood 0
Final

6MAN Buckholts 6
Richland Springs 52
Final

6MAN Iredell 50
Sidney 26
Final

6MAN Live Oak 71
Texas Home Educators 0
Final

6MAN Methodist Home
West Columiba Charter
Saturday

TAPPS Reicher 0
Grapevine Faith 34
Final

TAPPS TCA 0
Muenster Sacred Heart 52
Final

Saturday Scores

5A Belton 52
Longview 28

2A Marlin 42
Teague 8

1A Chilton 49
Gorman 20

6 Man West Columbia Charter 60
Methodist Children's Home 13
Final

Statewide Summary

CLASS 5A Division I
Region I
Bi-District
Allen 49, Justin Northwest 14
Arlington Martin 49, Odessa 21
Duncanville 31, Irving Nimitz 24
Euless Trinity 36, South Grand Prairie 16
Region II
Bi-District
A&M Consolidated 28, Tyler Lee 13
Austin Bowie 35, Georgetown 17
Boyd 31, Richardson 11
Dallas Skyline 28, Garland 10
Klein Collins 37, Conroe Oak Ridge 22
Klein Oak 31, The Woodlands 14
Round Rock Stony Point 35, Austin Westlake 10
Region III
Bi-District
Cypress Creek 49, Alief Hastings 28
Cypress Fairbanks 24, Alief Elsik 14
Fort Bend Hightower 41, League City Clear Springs 35, OT
Galena Park North Shore 17, Deer Park 10
Pearland 28, Fort Bend Kempner 13
Region IV
Bi-District
Converse Judson 24, SA Madison 17
Converse Wagner 27, SA Churchill 13
Edinburg 45, Los Fresnos 9
Harlingen 49, San Benito 14
Laredo United 27, McAllen 7
Northside Stevens 45, SA Southwest 21
Northside Warren 20, SA East Central 6

CLASS 5A Division II
Region I
Bi-District
Abilene 31, Arlington 28
Abilene Cooper 41, Arlington Lamar 6
Amarillo Tascosa 21, EP Montwood 10
Cedar Hill 29, Hurst Bell 23
Colleyville Heritage 44, Mansfield 17
EP Coronado 27, Amarillo 13
Southlake Carroll 50, Lewisville Flower Mound 27
Region II
Bi-District
Austin Anderson 17, Round Rock Westwood 14
Leander 24, Austin High 0
Mesquite Horn 48, Copperas Cove 14
Tomball 27, Humble Kingwood 3
Region III
Bi-District
Alief Taylor 37, Cypress Ridge 36
Dickinson 31, Fort Bend Elkins 14
Katy Taylor 38, Houston Chavez 31
La Porte 42, Pasadena South Houston 7
Region IV
Bi-District
Cibolo Steele 33, SA Roosevelt 13
Northside Brandeis 51, CC King 21
PSJA Memorial 31, Brownsville Pace 16
SA MacArthur 17, New Braunfels 10
Weslaco 35, PSJA 22

CLASS 4A Division I
Region I
Bi-District
EP Andress 35, Canutillo 28
EP Del Valle 28, EP Chapin 14
Hewitt Midway 51, Granbury 14
Mansfield Summit 31, Killeen 27
N. Richland Hills Birdville 41, FW Western Hills 3
WF Rider 35, Amarillo Caprock 14
Region II
Bi-District
Carrollton Smith 28, Rockwall 14
Dallas Carter 28, Dallas Conrad 7
Sherman 24, Marshall 21
Tyler 26, Texarkana Texas 17
Wylie 28, Frisco Wakeland 0
Region III
Bi-District
Beaumont Central 44, Galena Park 16
Crosby 25, Nederland 19
Houston Wheatley 28, Houston Waltrip 14
Houston Worthing 16, Houston Austin 13
Humble 23, Houston Stratford 13
Pearland Dawson 47, Angleton 13
Region IV
Bi-District
Kerrville Tivy 49, Buda Hays 21
Mission Memorial 30, CC Flour Bluff 24
Victoria East 62, SA Brackenridge 26
Victoria West 31, SA Jefferson 3

CLASS 4A Division II
Region I
Bi-District
Canyon Randall 10, Lake Dallas 6
Clint Horizon 42, EP Bowie 7
EP Riverside 36, EP Irvin 20
Stephenville 28, Crowley 7
Waco 24, Everman 21
Region II
Bi-District
Dallas Highland Park 49, Frisco Centennial 7
Dallas Hillcrest 15, Seagoville 14
Frisco Liberty 70, Richardson Pearce 17
Whitehouse 48, Royse City 7
Region III
Bi-District
Houston Washington 20, Houston Sharpstown 6
Manvel 24, Rosenberg Terry 17
Port Neches-Groves 21, Barbers Hill 13
Region IV
Bi-District
CC Calallen 54, Mercedes 19
Cedar Park Vista Ridge 41, Austin Travis 6
Edcouch-Elsa 17, Alice 15
Port Lavaca Calhoun 63, SA Southside 15
SA Alamo Heights 23, Castroville Medina Valley 15

CLASS 3A Division I
Region I
Bi-District
Alvarado 42, Mineral Wells 21
Andrews 52, Clint Mountain View 14
Lubbock Cooper 55, Pampa 25
Region II
Bi-District
Celina 49, Sanger 7
Lindale 48, North Forney 2
Lucas Lovejoy 56, Dallas Smith 22
Region III
Bi-District
Navasota 33, Sealy 17
Tyler Chapel Hill 48, Center 18
Region IV
Bi-District
CC Miller 48, Zapata 33
Fischer Canyon Lake 27, Burnet 17
West Columbia 28, Sinton 21

CLASS 3A Division II
Bridgeport 43, West 6
Region I
Bi-District
Kennedale 63, Decatur 13
Monahans 52, Clint 8
Region II
Bi-District
Argyle 45, Anna 7
Canton 35, Ferris 0
Carthage 42, Texarkana Pleasant Grove 0
Dallas Madison 47, Princeton 6
Gainesville 41, Van Alstyne 34
Gilmer 43, Texarkana Liberty-Eylau 33
Van 42, Crandall 21
Region III
Bi-District
Athens 56, Diboll 7
Brookshire Royal 20, Giddings 13
Coldspring-Oakhurst 44, Bridge City 13
Columbus 20, Rockdale 19
Waco La Vega 42, Fairfield 0
West Orange-Stark 63, Liberty 7
Region IV
Bi-District
Cuero 29, Devine 28, OT
Geronimo Navarro 21, Liberty Hill 20
Mathis 45, Needville 21
Raymondville 42, Rio Hondo 35
Robstown 37, Port Isabel 7
SA Houston 18, Hondo 13
Wimberley 55, Llano 20

CLASS 2A Division I
Region I
Bi-District
Bangs 37, Eastland 30
Breckenridge 36, Ballinger 35
Littlefield 47, Denver City 9
Wall 28, Bushland 6
Region II
Bi-District
Melissa 40, Redwater 36
New Boston 50, Quitman 14
Region III
Bi-District
Anahuac 28, Jefferson 0
Region IV
Bi-District
Marion 20, Hempstead 7
Newton 69, White Oak 35
San Diego 41, Jourdanton 28
Santa Rosa 28, Cotulla 25
Vanderbilt Industrial 14, Blanco 6

CLASS 2A Division II
Region I
Bi-District
Alvord 32, Hico 14
Hamilton 6, Henrietta 0
Spearman 27, Coahoma 7
Stanton 30, Abernathy 6
Region II
Bi-District
Cooper 47, Harleton 20
Corsicana Mildred 21, Bells 19
Gunter 41, Edgewood 19
Linden-Kildare 59, Bogata Rivercrest 14
Region III
Bi-District
Arp 24, Groveton 6
Frankston 24, New Waverly 21
Region IV
Bi-District
Boling 49, Banquete 7
East Bernard 56, Skidmore-Tynan 27
San Saba 14, Karnes City 0
Three Rivers 32, Ozona 21

CLASS 1A Division I
Region I
Bi-District
Quanah 37, Stinnett West Texas 27
Stamford 33, Tahoka 12
Stratford 60, Panhandle 14
Region II
Bi-District
Cayuga 13, De Leon 0
Collinsville 54, Blue Ridge 0
Kerens 28, Bosqueville 7
Lindsay 24, Honey Grove 21
Region III
Bi-District
Alto 38, Simms Bowie 7
Big Sandy 19, Shelbyville 13
Normangee 42, Hull-Daisetta 14
Pineland West Sabine 32, Moody 0
Region IV
Bi-District
Mason 48, Brackett 13
Winters 28, La Pryor 25
Yorktown 36, Kenedy 29
CLASS 1A Division II
Region I
Bi-District
Bovina 44, Smyer 20
Shamrock 19, Gruver 13, 2OT
Springlake-Earth 42, Seagraves 0
Wheeler 48, Vega 13
Region II
Bi-District
Archer City 47, Crosbyton 0
McCamey 24, Menard 20
Miles 54, Marfa 24
Region III
Bi-District
Beckville 35, Detroit 6
Mount Enterprise 35, Dallas Gateway 0
Region IV
Bi-District
Bartlett 52, Burkeville 8
D'Hanis 14, Woodsboro 13
Milano 60, High Island 22
Pettus 29, Sabinal 12

SIX-MAN Division I
Region I
Bi-District
Follett 46, Crowell 0
Paducah 56, Turkey Valley 30
Petersburg 63, Meadow 14
Spur 50, Ropesville Ropes 42
Region II
Bi-District
Borden County 46, Aspermont 20
Ira 56, Lenorah Grady 43
Rankin 60, Water Valley 44
Region III
Bi-District
Knox City 101, Blanket 56
Throckmorton 54, May 0
Region IV
Bi-District
Aquilla 49, Oakwood 0
Penelope 59, Apple Springs 14

SIX-MAN Division II
Region I
Bi-District
Groom 62, Briscoe Fort Elliott 28
Guthrie 52, Amherst 0
Matador Motley County 66, Cotton Center 14
Miami 36, Hedley 20
Region II
Bi-District
Dawson 48, Sanderson 36
Sterling City 66, Novice 20
Region III
Bi-District
Milford 52, Harrold 6
Trinidad 80, Bryson 38
Region IV
Bi-District
Calvert 29, Cherokee 22
Iredell 50, Sidney 26
Richland Springs 52, Buckholts 6

TAPPS 11 Man
Amarillo Arbor 7, Richardson Canyon Creek 6
Argyle Liberty Christian 42, Houston Christian 14
Hallettsville Sacred Heart 47, Beaumont Legacy Christian 13
Houston Northland Christian 48, CC John Paul 10
Division I
Bi-District
Austin St. Michael 31, Dallas Bishop Dunne 27
Houston St. Pius X 40, SA Antonian 7
Division II
Bi-District
Austin Hyde Park 42, Houston Second Baptist 23
Dallas Parish Episcopal 56, Arlington Grace Prep 21
FW Christian 44, Tyler Grace Community 38
Grapevine Faith 34, Waco Reicher 0
Midland Christian 48, Dallas Christian 10
Tomball Concordia 41, SA Texas Military 13
Division III
Bi-District
Austin Regents 48, Gainesville State School 0
Bullard Brook Hill 50, Carrollton Christian 0
Irving Highlands 27, Frisco Legacy Christian 21
Katy Faith West 37, Texas School for the Deaf 0
Tyler Gorman 48, Bryan St. Joseph 14
Division IV
Bi-District
Bryan Brazos Christian 41, Galveston O'Connell 0
Lubbock Christian 21, Garland Christian 16
Muenster Sacred Heart 52, Waco Texas Christian 0
Shiner St. Paul 68, Rockwall Christian 20

TAPPS 6 Man
Division I
Bi-District
Austin Hill Country 73, Pasadena First Baptist 0
Kerrville Our Lady of the Hills 68, Tomball Rosehill 56
Division II
Bi-District
Brenham Christian 70, San Antonio Believers 7
Brownwood Victory Life 52, SA Castle Hills 7
Fredericksburg Heritage 56, Alvin Living Stones 7
WF Notre Dame 72, Heath Fulton 43


KWTX-TV News 10 6700 American Plaza Waco, Texas 76712 (254) 776-1330 Fax (254) 751-1088
Copyright © 2002-2014 - Designed by Gray Digital Media - Powered by Clickability 107386003 - kwtx.com/a?a=107386003
Gray Television, Inc.