Playoffs Week One (Nov. 10-12)




(Local Scores)

Week 11 Results 5A
Away Team Score Home Team Score Status
Mesquite 35 Belton 23 Final
Mesquite Horn 47 Copperas Cove 48 Final

Week 11 Results 4A
Away Team Score Home Team Score Status
Burleson 13 Midway 35 Final
Waco 31 Mansfield Summit 46 Final

Week 11 Results 3A
Away Team Score Home Team Score Status
Lorena 28 Fairfield 14 Final
Mexia 7 Robinson 28 Final
Boerne 14 Lampasas 35 Final
Palestine 20 La Vega 35 Final

Week 11 Results 2A
Away Team Score Home Team Score Status
Academy 3 Malakoff 10 Final
Marlin 14 Troup 7 Final

Week 11 Results 1A
Away Team Score Home Team Score Status
Kerens 19 Valley Mills 26 Final
Riesel 58 Santo 44 Final
Chilton 29 Cross Plains 7 Final
Bremond 34 Meridian 14 Final
Goldthwaite 41 La Pryor 0 Final
Moody 24 Pineland West Sabine 20 Final

Week 11 Results - UIL 6-Man
Away Team Score Home Team Score Status
Oakwood 79 Aquilla 52 Final
Leverett's Chapel 30 Abbott 78 Final
Rising Star 0 Jonesboro 46 Final
Cranfils Gap 14 Gustine 62 Final
Walnut Springs 50 Bowie Goldberg 0 Final

Week 11 Results - TAPPS
Away Team Score Home Team Score Status
El Paso Jesus Chapel 70 Holy Trinity 42 Final

Week 11 Results - TCAL
Away Team Score Home Team Score Status
Bryan Allen Academy 44 Waco Live Oak 62 Final
Methodist Children's Home 32 Fort Worth THESA 68 Final

(Statewide Saturday)

CLASS 5A Division I
Region I
Bi-District
Allen 30, Keller Central 17

San Angelo Central 21, EP El Dorado 12

Southlake Carroll 23, Plano East 16

Region III
Bi-District
Cypress Fairbanks 63, Aldine Nimitz 14

Fort Bend Hightower 47, Clear Brook 21

Katy Cinco Ranch 59, Houston Bellaire 28

Region IV
Bi-District
Del Rio 34, Donna 7

Harlingen 66, Los Fresnos 14

SA East Central 35, Northside Stevens 14

CLASS 5A Division II
Region I
Bi-District
Denton Guyer 41, Lewisville Hebron 35, 2OT

Lewisville Marcus 34, Keller Fossil Ridge 0

Region II
Bi-District
Copperas Cove 48, Mesquite Horn 47

Longview 24, Temple 3

Spring Dekaney 27, The Woodlands College Park 21

Region III
Bi-District
Alief Taylor 48, Houston Langham Creek 47

Fort Bend Bush 29, League City Clear Creek 21

League City Clear Springs 43, Fort Bend Dulles 25

Port Arthur Memorial 56, Pasadena South Houston 28

Region IV
Bi-District
SA Reagan 48, New Braunfels 20

CLASS 4A Division I
Region I
Bi-District
Killeen 36, Granbury 3

Region III
Bi-District
Houston Reagan 35, Houston Worthing 6

Houston Stratford 20, Willis 14

Houston Wheatley 37, Houston Waltrip 22

CLASS 4A Division II
Region I
Bi-District
EP Riverside 28, El Paso 18

Lake Dallas 45, Canyon 14

Region II
Bi-District
Frisco 25, Wylie East 24

Region III
Bi-District
Dayton 36, Port Neches-Groves 31

Magnolia West 41, Humble Summer Creek 19

CLASS 3A Division I
Region III
Bi-District
Huffman Hargrave 19, Silsbee 14

CLASS 3A Division II
Region I
Bi-District
Lubbock Estacado 61, Perryton 21

Region II
Bi-District
North Forney 34, Wills Point 28

Region III
Bi-District
Bullard 24, Center 14

Coldspring-Oakhurst 7, Bridge City 0

Rusk 47, Kirbyville 18

West Orange-Stark 58, Cleveland 14

Region IV
Bi-District
Sweeny 35, Sinton 7

CLASS 2A Division I
Region I
Bi-District
Childress 40, Colorado City 20

Region III
Bi-District
Marlin 14, Troup 7

Region IV
Bi-District
Blanco 21, Edna 20

George West 21, Taft 7

Hallettsville 10, Marion 7

CLASS 2A Division II
Region I
Bi-District
Sanford-Fritch 33, Forsan 26

Region III
Bi-District
New Waverly 41, Frankston 38

Region IV
Bi-District
Weimar 37, Riviera Kaufer 7

CLASS 1A Division I
Region III
Bi-District
Moody 24, Pineland West Sabine 20

Thrall 13, Saratoga West Hardin 7, OT

CLASS 1A Division II
Region I
Bi-District
Booker 21, Wheeler 20, OT

Region II
Bi-District
Iraan 40, Miles 12

SIX-MAN Division II
Region III
Bi-District
Newcastle 52, Jayton 0

TAPPS 11 Man
Division I
Bi-District
Addison Trinity 77, Brownsville St. Joseph 40

Austin St. Michael 21, Argyle Liberty Christian 14

Beaumont Kelly 42, Dallas Bishop Dunne 0

FW Nolan 50, Houston Christian 10

Houston St. Pius X 48, SA Antonian 33

Plano Prestonwood 27, SA Central Catholic 7

SA Holy Cross 41, EP Cathedral 12

Division III
Bi-District
Dallas Shelton 28, Frisco Legacy Christian 7

Houston Cypress Christian 34, Tyler All Saints 7

Division IV
Bi-District
Colleyville Covenant 60, Richardson Canyon Creek 15

TAPPS 6 Man
Division II
Bi-District
WF Notre Dame 61, SA Castle Hills 13

(Statewide Friday)

CLASS 1A Division I
Region I
Bi-District
Canadian 48, Clarendon 20
Quanah 32, Stinnett West Texas 26
Seymour 20, New Deal 6
Stamford 35, Olton 32
Region II
Bi-District
Honey Grove 34, Lindsay 28, OT
Riesel 58, Santo 44
Region III
Bi-District
Alto 34, Simms Bowie 14
Big Sandy 25, Grapeland 24
Region IV
Bi-District
Goldthwaite 41, La Pryor 0
La Villa 35, Yorktown 18
Winters 40, Center Point 14
CLASS 1A Division II
Region I
Bi-District
Bovina 35, Seagraves 0
Farwell 21, Smyer 15
Region II
Van Horn 41, Menard 6
Bi-District
Electra 61, Hamlin 35
Munday 61, Ralls 13
Region III
Bi-District
Beckville 39, Cumby 31
Bremond 34, Meridian 14
Chilton 29, Cross Plains 7
Mount Enterprise 56, Dallas Gateway 0
Region IV
Bi-District
Bruni 47, Barksdale Nueces Canyon 15
Burton 43, Sabine Pass 13
Milano 55, Burkeville 0
Sabinal 34, Pettus 6
CLASS 2A Division I
Region I
Bi-District
Breckenridge 32, Clyde 19
Godley 56, Bangs 7
Region II
Bi-District
Boyd 40, Dallas Life Oak Cliff 26
Eustace 28, Callisburg 0
New Boston 49, Mineola 3
Region III
Bi-District
Malakoff 10, Little River Academy 3
Newton 41, Jefferson 20
Region IV
Bi-District
Odem 42, SA Cole 21
CLASS 2A Division II
Region I
Bi-District
Hamilton 10, Henrietta 0
Nocona 21, Crawford 9
Spearman 23, Coahoma 20
Region II
Bi-District
Cooper 34, Elysian Fields 20
Lone Oak 63, Whitewright 7
Omaha Pewitt 61, Ore City 2
Region III
Bi-District
Franklin 55, Italy 28
Rogers 68, Axtell 14
Region IV
Bi-District
San Saba 27, Stockdale 7
Schulenburg 51, Banquete 28
Three Rivers 28, Coleman 14
CLASS 3A Division I
Region I
Bi-District
Abilene Wylie 28, Burkburnett 17
Alvarado 69, Mineral Wells 6
Lubbock Cooper 34, Borger 9
Seminole 42, Fabens 0
Region II
Bi-District
Celina 42, Sanger 21
Henderson 55, Paris 17
Lucas Lovejoy 24, Dallas Madison 7
Region III
Bi-District
Navasota 40, Sealy 13
Tyler Chapel Hill 70, Jasper 28
Waco La Vega 35, Palestine 20
Region IV
Bi-District
La Vernia 28, Somerset 0
Lampasas 35, Boerne 21
Raymondville 29, Rio Grande City Grulla 9
CLASS 3A Division II
Region I
Bi-District
Glen Rose 57, Bridgeport 56
Kennedale 24, Decatur 14
Midland Greenwood 42, Pecos 14
Monahans 43, Clint 6
Shallowater 40, Dalhart 7
Region II
Bi-District
Argyle 49, Commerce 7
Gilmer 48, Atlanta 14
Princeton 31, Dallas Roosevelt 20
Prosper 28, Wilmer-Hutchins 7
Van Alstyne 40, Whitesboro 14
Region III
Bi-District
Bellville 28, Giddings 14
Columbus 21, Smithville 14
Lorena 28, Fairfield 14
Robinson 28, Mexia 7
Region IV
Bi-District
Devine 27, SA Houston 19
Gonzales 21, Hondo 10
Liberty Hill 35, Geronimo Navarro 14
Orange Grove 28, Port Isabel 14
Rio Hondo 27, Lyford 14
Wharton 36, Ingleside 35
Wimberley 38, Taylor 31, 2OT
CLASS 4A Division I
Region I
Bi-District
Denton Ryan 43, Amarillo Caprock 21
EP Andress 28, EP Del Valle 0
FW Boswell 41, FW Southwest 38
WF Rider 42, Wolfforth Frenship 14
Region II
Bi-District
Dallas Highland Park 50, Frisco Liberty 7
Dallas Wilson 49, Dallas Molina 0
Pflugerville Hendrickson 34, West Mesquite 20
Rockwall-Heath 22, Frisco Wakeland 21
Sherman 45, Whitehouse 24
Tyler 46, Texarkana Texas 14
Region III
Bi-District
Angleton 48, Friendswood 21
Montgomery 28, Huntsville 3
Nederland 24, Baytown Goose Creek 6
Region IV
Bi-District
Buda Hays 34, Northside Brennan 24
CC Flour Bluff 39, Rio Grande City 36
Gregory-Portland 53, SA Brackenridge 15
Smithson Valley 48, SA McCollum 17
Victoria East 35, SA Jefferson 10
Weslaco East 21, Alice 14
CLASS 4A Division II
Region I
Bi-District
Canyon Randall 35, Little Elm 21
EP Burges 34, Clint Horizon 31, 4OT
Mansfield Summit 46, Waco 31
Stephenville 49, Everman 23
Region II
Bi-District
Corsicana 53, Manor 36
Dallas Conrad 30, Dallas South Oak Cliff 23
Frisco Centennial 45, McKinney North 16
Sulphur Springs 31, Hallsville 21
Region III
Bi-District
Beaumont Ozen 40, Barbers Hill 36
Brenham 35, Humble Kingwood Park 3
Manvel 29, El Campo 21
Region IV
Bi-District
Beeville Jones 43, SA Southside 7
CC Calallen 46, Mercedes 10
Edcouch-Elsa 24, Kingsville King 7
Kerrville Tivy 41, New Braunfels Canyon 22
Port Lavaca Calhoun 61, SA Lanier 0
SA Alamo Heights 21, Boerne Champion 20
CLASS 5A Division I
Region I
Bi-District
Arlington Bowie 42, Odessa Permian 7
Arlington Martin 37, Midland 7
Cedar Hill 13, Hurst Bell 10
Euless Trinity 55, Duncanville 36
Region II
Bi-District
Austin Westlake 42, Round Rock 6
Dallas Skyline 31, McKinney Boyd 8
DeSoto 54, A&M Consolidated 10
Garland 24, Richardson Berkner 7
Klein Oak 48, Humble Kingwood 29
Mesquite 35, Belton 23
The Woodlands 42, Klein Collins 31
Region III
Bi-District
Deer Park 31, Beaumont West Brook 30
Houston Lamar 35, Katy Morton Ranch 21
Pasadena Dobie 34, Galena Park North Shore 14
Pearland 41, Fort Bend Elkins 0
Region IV
Bi-District
Laredo United 60, Mission Sharyland 42
SA Churchill 28, SA Wagner 19
SA Madison 25, Converse Judson 24
San Benito 24, Edinburg 14
Warren 54, SA Southwest 14
CLASS 5A Division II
Region I
Bi-District
Abilene 35, Arlington 30
Abilene Cooper 27, Arlington Lamar 24
Amarillo 35, EP Americas 21
EP Montwood 33, Amarillo Tascosa 28
Mansfield 55, Grapevine 27
Mansfield Timberview 44, Colleyville Heritage 19
Region II
Bi-District
Garland Rowlett 53, Richardson Lake Highlands 14
Garland Sachse 49, Dallas Jesuit 42
Leander 35, Austin High 14
Pflugerville 28, Del Valle 7
Spring Westfield 30, Lufkin 27
Region III
Bi-District
Cypress Woods 42, Aldine Eisenhower 7
Houston Memorial 33, Houston Westside 13
Katy 63, Houston Madison 7
La Porte 35, Pasadena Memorial 7
Region IV
Northside O'Connor 56, CC Carroll 14
Bi-District
Brownsville Pace 42, PSJA North 21
Cibolo Steele 24, SA Johnson 14
Laredo Alexander 41, McAllen 18
McAllen Memorial 35, Eagle Pass 13
Northside Brandeis 34, CC King 7
Weslaco 55, PSJA Memorial 0
SIX-MAN Division I
Region I
Bi-District
Crowell 67, Follett 53
Meadow 79, Spur 38
Ropesville Ropes 40, Petersburg 38
Turkey Valley JV 56, Paducah 6
Region II
Bi-District
Borden County 66, Aspermont 27
Ira 56, Ackerly Sands 40
Rankin 64, Robert Lee 0
Water Valley 54, Fort Davis 8
Region III
Walnut Springs 50, Bowie Gold-Burg 0
Bi-District
Knox City 65, Zephyr 46
Throckmorton 66, May 36
Region IV
Bi-District
Abbott 78, Laird Hill Leverett's Chapel 30
SIX-MAN Division II
Region I
Bi-District
Amherst 60, Guthrie 22
Groom 76, Lefors 59
Matador Motley County 53, Whitharral 8
Sterling City 59, Valera Panther Creek 12
Region II
Bi-District
Loraine 56, Paint Rock 42
Welch Dawson 51, Balmorhea 36
Region III
Bi-District
Lueders-Avoca 40, Strawn 38
Region IV
Bi-District
Calvert 77, Cherokee 32
Gustine 62, Cranfills Gap 14
Jonesboro 46, Rising Star 0
Richland Springs 48, Buckholts 0
TAPPS 11 Man
Division II
Bi-District
Austin Hyde Park 14, Houston Second Baptist 10
Dallas Christian 10, Grapevine Faith 7
Houston Northland Christian 51, CC John Paul 21
Midland Christian 50, Cedar Hill Trinity 0
SA Christian 41, Sugar Land Fort Bend 14
Tomball Concordia 45, SA Texas Military 10
Tyler Grace Community 42, Arlington Grace Prep 14
Division III
Bi-District
Bullard Brook Hill 56, Flower Mound Coram Deo 0
Carrollton Prince of Peace 56, Bryan St. Joseph 34
FW Calvary 50, Dallas Lutheran 12
Katy Faith West 24, Tyler Gorman 6
Division IV
Bi-District
Bryan Brazos Christian 48, Cedar Park Summit 14
Garland Christian 48, FW Lake Country 27
Hallettsville Sacred Heart 66, Beaumont Legacy Christian 27
McKinney Christian 21, Lubbock Christian 20
Muenster Sacred Heart 59, Rockwall Christian 14
TAPPS 6 Man
Division I
Bi-District
Kerrville Our Lady of the Hills 58, Lake Jackson Brazosport 0
Tomball Rosehill 76, Mansfield Fellowship Academy 56
Division II
Bi-District
Alvin Living Stones 35, SA Town East Christian 28
Fredericksburg Heritage 54, Brenham Christian 8
POSTPONEMENTS AND CANCELLATIONS
CLASS 1A Division I
Region III
Bi-District
Saratoga West Hardin vs. Thrall, ppd. to Nov 12.

(Statewide Thursday)

CLASS 5A Division I
Region I
Bi-District
EP Franklin 44, Lubbock Monterey 14
Region III
Bi-District
Cypress Falls 48, Alief Elsik 22
CLASS 5A Division II
Region IV
Bi-District
Weslaco 55, PSJA Memorial 0
CLASS 4A Division I
Region I
Bi-District
EP Chapin 35, Canutillo 14
FW Arlington Heights 14, N. Richland Hills Birdville 13
Hewitt Midway 35, Burleson 13
Region II
Bi-District
Dallas Kimball 34, Dallas Adams 24
Waxahachie 49, Pflugerville Connally 28
Region III
Bi-District
Pearland Dawson 40, Rosenberg Lamar 34, OT
Vidor 42, Crosby 20
Region IV
Bi-District
Cedar Park 55, Austin LBJ 26
Lake Travis 58, Austin McCallum 7
CLASS 4A Division II
Region I
Bi-District
Aledo 59, FW Dunbar 10
Byron Nelson 49, FW Wyatt 20
Region II
Bi-District
Dallas Lincoln 22, Seagoville First Assembly 21
Kilgore 44, Royse City 6
Lancaster 33, Hutto 27
Region III
Bi-District
Houston Sharpstown 34, Houston Washington 32
Houston Yates 35, Houston Kashmere 14
La Marque 31, Rosenberg Terry 25
Region IV
Bi-District
Austin Vandegrift 44, Austin Travis 13
Dripping Springs 48, Austin Lanier 0
CLASS 3A Division I
Region II
Bi-District
Lindale 38, Kaufman 28
Region IV
Bi-District
West Columbia 31, Rockport-Fulton 7
CLASS 3A Division II
Region I
Bi-District
Brownwood 49, Bowie 13
Snyder 35, Graham 19
Region II
Bi-District
Carthage 28, Texarkana Liberty-Eylau 7
Van 51, Ferris 23
CLASS 2A Division I
Region I
Bi-District
Littlefield 40, Alpine 33
Region II
Bi-District
Daingerfield 46, Winnsboro 19
Region III
Bi-District
Tatum 50, Woodville 13
CLASS 2A Division II
Region II
Bi-District
Alba-Golden 33, Leonard 22
Region III
Bi-District
Corrigan-Camden 70, New London West Rusk 49
CLASS 1A Division I
Region II
Bi-District
Collinsville 48, Quinlan Boles 0
Valley Mills 26, Kerens 19
Region IV
Bi-District
Shiner 35, Kenedy 6
CLASS 1A Division II
Region I
Bi-District
Memphis 61, Gruver 48
SIX-MAN Division I
Region III
Bi-District
Avalon 87, Irving Universal 40
Region IV
Bi-District
Oakwood 79, Aquilla 52
SIX-MAN Division II
Region I
Bi-District
Miami 80, Hedley 34
Region II
Bi-District
Grandfalls-Royalty 61, Loop 42
Region III
Bi-District
Bryson 71, Ladonia Fannindel 23
Lueders-Avoca 40, Strawn 38
TAPPS 11 Man
Division III
Bi-District
Austin Regents 55, Gainesville State School 6






KWTX-TV News 10 6700 American Plaza Waco, Texas 76712 (254) 776-1330 Fax (254) 751-1088
Gray Television, Inc. - Copyright © 2002-2014 - Designed by Gray Digital Media - Powered by Clickability 128619168 - kwtx.com/a?a=128619168