Playoffs Week Three (Nov. 25-26)




Local Scores Saturday

CLASS 4A Division I
Region I
Regional
WF Rider 32, Killeen 24

Local Scores Friday

CLASS 4A Division I
Region I
Regional
Hewitt Midway 19, Denton Ryan 7
CLASS 4A Division II
Region II
Regional
Corsicana 52, Frisco Centennial 31
CLASS 3A Division II
Region III
Regional
Coldspring-Oakhurst 13, Lorena 7
CLASS 2A Division II
Region II
Regional
Corsicana Mildred 21, Hughes Springs 13
Region III
Regional
Lexington 23, Franklin 13
CLASS 1A Division I
Region II
Regional
Mart 33, Clarksville 28
CLASS 1A Division II
Region III
Regional
Mount Enterprise 27, Chilton 24
Tenaha 62, Hubbard 28
CLASS 1A Division II
Region IV
Regional
Burton 17, Granger 7
SIX-MAN Division I
State Quarterfinal
Abbott 118, Lometa 100
SIX-MAN Division II
State Quarterfinal
Richland Springs 72, Calvert 22

Statewide Saturday

CLASS 5A Division I
Region I
Regional
Arlington Martin 19, Euless Trinity 7
Southlake Carroll 21, Arlington Bowie 17
Region II
Regional
Dallas Skyline 42, Klein Oak 24
The Woodlands 24, Mesquite 6
Region III
Regional
Fort Bend Hightower 21, Cypress Fairbanks 14
Pearland 35, Houston Lamar 14
Region IV
Regional
Harlingen 53, Warren 28
CLASS 5A Division II
Region I
Regional
Abilene 25, Mansfield 22
Mansfield Timberview 29, Abilene Cooper 25
Region II
Regional
Spring Dekaney 17, Longview 6
Spring Westfield 33, Garland Rowlett 25
Region III
Regional
La Porte 9, Katy 7
Port Arthur Memorial 24, Houston Memorial 14
Region IV
Regional
SA Reagan 35, McAllen Memorial 28
CLASS 4A Division I
Region I
Regional
WF Rider 32, Killeen 24
Region II
Regional
Sherman 28, Rockwall-Heath 25
Tyler 42, Dallas Highland Park 39
Region III
Regional
Pearland Dawson 33, Nederland 25
CLASS 4A Division II
Region III
Regional
La Marque 18, Beaumont Ozen 6
CLASS 3A Division II
Region III
Regional
West Orange-Stark 45, Bullard 13
Region IV
Regional
Devine 56, Wharton 42
CLASS 2A Division I
Region III
Regional
Crockett 55, Big Sandy Harmony 21
Region IV
Regional
Blanco 14, Lago Vista 11
CLASS 2A Division II
Region IV
Regional
Sonora 28, East Bernard 27
CLASS 1A Division I
Region IV
Regional
Shiner 42, Winters 14
SIX-MAN Division I
State Quarterfinal
Borden County 49, Ira 32
TAPPS 11 Man
Division I
State Semi-Finals
Beaumont Kelly 24, Plano Prestonwood 21
FW Nolan 7, Houston St. Thomas 3
Division II
State Semi-Finals
Midland Christian 49, Tyler Grace Community 7
Tomball Concordia 41, SA Christian 7
Division III
State Semi-Finals
Bullard Brook Hill 28, Houston Cypress Christian 17
Division IV
State Semi-Finals
Hallettsville Sacred Heart 30, Bryan Brazos Christian 23
Shiner St. Paul 27, The Woodlands Christian 24
TAPPS 6 Man
Division I
State Semi-Finals
Abilene Christian 32, Bulverde Bracken 28
Dallas Covenant 68, Kerrville Our Lady of the Hills 22
Division II
State Semi-Finals
Fredericksburg Heritage 60, WF Notre Dame 12
Granbury Happy Hill 61, Dickinson Pine Drive 56

Statewide FridayCLASS 5A Division I
Region IV
Regional
SA Madison 50, Laredo United 41
CLASS 5A Division II
Region IV
Regional
Cibolo Steele 28, Laredo Alexander 0
CLASS 4A Division I
Region I
Regional
Hewitt Midway 19, Denton Ryan 7
Region II
Regional
Tyler 42, Dallas Highland Park 39
Region III
Regional
Angleton 55, Vidor 30
Region IV
Regional
Cedar Park 49, Weslaco East 0
Lake Travis 58, CC Flour Bluff 15
CLASS 4A Division II
Region I
Regional
Aledo 42, Canyon Randall 14
Stephenville 48, Lake Dallas 30
Region II
Regional
Corsicana 52, Frisco Centennial 31
Kilgore 24, Frisco 10
Region III
Regional
Manvel 49, Dayton 10
Region IV
Regional
CC Calallen 38, Dripping Springs 31
Kerrville Tivy 50, Port Lavaca Calhoun 43
CLASS 3A Division I
State Quarterfinal
Alvarado 42, Seminole 7
Henderson 42, Celina 19
Tyler Chapel Hill 56, Navasota 46
West Columbia 28, La Vernia 7
CLASS 3A Division II
Region I
Regional
Monahans 20, Brownwood 13
Shallowater 28, Snyder 27, 2OT
Region II
Regional
Argyle 35, Carthage 34, 2OT
Gilmer 46, Van Alstyne 14
Region III
Regional
Coldspring-Oakhurst 13, Lorena 7
Region IV
Regional
Wimberley 28, Sweeny 0
CLASS 2A Division I
Region I
Regional
Eastland 15, Wall 14
Muleshoe 33, Merkel 27
Region II
Regional
Melissa 45, New Boston 26
Region III
Regional
Tatum 45, East Chambers 7
Region IV
Regional
Hempstead 34, Hallettsville 0
CLASS 2A Division II
Region I
Regional
Cisco 27, Idalou 14
Holliday 33, Abernathy 14
Region II
Regional
Corsicana Mildred 21, Hughes Springs 13
Daingerfield 55, Redwater 13
Gunter 20, Lone Oak 19
Region III
Regional
Arp 41, Corrigan-Camden 21
Lexington 23, Franklin 13
Region IV
Regional
Refugio 41, Poth 7
CLASS 1A Division I
Region I
Regional
Seymour 24, Sundown 20
Stamford 28, Albany 21
Region II
Regional
Mart 33, Clarksville 28
Muenster 57, Lindsay 23
Region III
Regional
Garrison 37, Big Sandy 6
Lovelady 49, Price Carlisle 22
Region IV
Regional
Mason 7, Ganado 0
CLASS 1A Division II
Region I
Regional
Springlake-Earth 28, Bovina 14
Wellington 44, Morton 7
Region II
Regional
Munday 63, Crosbyton 14
Windthorst 42, Bronte 10
Region III
Regional
Mount Enterprise 27, Chilton 24
Tenaha 62, Hubbard 28
Region IV
Regional
Burton 17, Granger 7
Falls City 47, Bruni 19
SIX-MAN Division I
State Quarterfinal
Abbott 118, Lometa 100
Throckmorton 78, Knox City 43
Turkey Valley 76, Meadow 48
SIX-MAN Division II
State Quarterfinal
Matador Motley County 73, Amherst 24
Newcastle 66, Bryson 18
Richland Springs 72, Calvert 22
Sterling City 74, Grandfalls-Royalty 23
TAPPS 11 Man
Division III
State Semi-Finals
Austin Regents 42, FW Calvary 12





KWTX-TV News 10 6700 American Plaza Waco, Texas 76712 (254) 776-1330 Fax (254) 751-1088
Gray Television, Inc. - Copyright © 2002-2014 - Designed by Gray Digital Media - Powered by Clickability 128619263 - kwtx.com/a?a=128619263