4A Football, Basketball UIL Realignment List

2014-2016 Official Football District Alignment
Conference 4A, Division 1

REGION 1

District 1
Borger
Pampa
Levelland
Lubbock Estacado
Seminole

District 2
Clint
Clint Mountain View
Fabens
San Elizario
Andrews

District 3
Big Spring
Snyder
Abilene Wylie
Brownwood
Stephenville

District 4
Burkburnett
Wichita Falls Hirschi
Graham
Mineral Wells
Decatur
Gainesville

REGION 2

District 5
Alvarado
Fort Worth Diamond Hill-Jarvis
Kennedale
River Oaks Castleberry
Lake Worth
Springtown

District 6
Argyle
Sanger
Carrollton Ranchview
Dallas Carter
Dallas Pinkston
Dallas Hutchins

District 7
Princeton
Quinlan Ford
Paris
Paris North Lamar
Pittsburg
Texarkana Liberty-Eylau

District 8
Athens
Crandall
Kaufman
Mabank
Van
Wills Point

REGION 3

District 9
Brownsboro
Kilgore
Tyler Chapel Hill
Palestine
Carthage
Henderson

District 10
Jasper
Cleveland
Huffman Hargrave
Splendora
Bridge City
Orange Little Cypress-Mauriceville
Silsbee

District 11
Navasota
Houston Furr
Houston Sterling
Houston Washington
Houston Wheatley
Sealy

District 12
Bay City
El Campo
Freeport Brazosport
Needville
Stafford
West Columbia Columbia

REGION 4

District 13
China Spring
Gatesville
Robinson
Waco La Vega
Burnet
Lampasas

District 14
Liberty Hill
Taylor
Comal Canyon Lake
Bandera
Boerne
Fredericksburg

District 15
Gonzales
La Vernia
Pleasanton
Beeville Jones
Robstown
Rockport-Fulton

District 16
Kingsville King
Hidalgo Early College
La Feria
Zapata
Rio Grande City Grulla

2014-2016 Official Football District Alignment
Conference 4A Division 2

REGION 1

District 1
Dalhart
Perryton
Bushland
Iowa Park
Vernon

District 2
Lamesa
Sweetwater
Fort Stockton
Midland Greenwood
Monahans
Pecos

District 3
Bridgeport
Aubrey
Celina
Krum
Anna
Bonham

District 4
Godley
Venus
Dallas Lincoln
Dallas Madison
Dallas Roosevelt
Ferris

REGION 2

District 5
Nevada Community
Melissa
Canton
Emory Rains
Bullard
Gilmer

District 6
Atlanta
Texarkana Pleasant Grove
Gladewater
Longview Spring Hill
Center
Tatum

District 7
Lorena
Waco Connally
Fairfield
Groesbeck
Mexia
Rusk

District 8
Madisonville
Diboll
Huntington
Cleveland Tarkington
Coldspring-Oakhurst
Shepherd

REGION 3

District 9
Liberty
Hamshire-Fannett
West Orange-Stark
Orangefield
Sour Lake Hardin-Jefferson

District 10
Houston Jones
Houston Kashmere
Houston Scarborough
Houston Worthing
La Marque

District 11
Caldwell
Giddings
La Grange
Smithville
Salado

District 12
Bellville
Royal
Columbus
Wharton
Sweeny

REGION 4

District 13
Llano
Geronimo Navarro
Wimberley
Hondo
Lytle

District 14
Devine
Carrizo Springs
Crystal City
Pearsall
Poteet

District 15
Cuero
Yoakum
Jourdanton
Ingleside
Sinton

District 16
Corpus Christi West Oso
Orange Grove
Port Isabel
Progreso
Raymondville
Rio Hondo

2014-15 Official Basketball District Alignment
Conference 4A

REGION 1

District 1
Borger
Dalhart
Pampa
Perryton
Bushland

District 2
Big Spring
Lamesa
Levelland
Lubbock Estacado
Snyder
Sweetwater

District 3
Clint
Clint Mountain View
Fabens
San Elizario

District 4
Andrews
Fort Stockton
Midland Greenwood
Monahans
Pecos
Seminole

District 5
Burkburnett
Iowa Park
Vernon
Wichita Falls Hirschi

District 6
Abilene Wylie
Brownwood
Graham
Mineral Wells
Stephenville

District 7
Alvarado
Fort Worth Diamond Hill-Jarvis
Godley
Kennedale
Venus

District 8
Bridgeport
Decatur
River Oaks Castleberry
Lake Worth
Springtown

REGION 2

District 9
Argyle
Aubrey
Celina
Gainesville
Krum
Sanger

District 10
Uplift North Hills Prep
Carrollton Ranchview
Uplift Hampton Prep
Uplift Summit Intl Prep
Dallas Triple A Academy

District 11
Dallas Carter
Dallas Lincoln
Dallas Madison
Dallas Pinkston
Dallas Roosevelt
Dallas Hutchins

District 12
Anna
Bonham
Nevada Community
Princeton
Quinlan Ford
Melissa

District 13
Athens
Crandall
Ferris
Kaufman
Mabank

District 14
Brownsboro
Canton
Emory Rains
Van
Wills Point

District 15
Atlanta
Paris
Paris North Lamar
Pittsburg
Texarkana Liberty-Eylau
Texarkana Pleasant Grove

District 16
Bullard
Gilmer
Gladewater
Kilgore
Longview Spring Hill
Tyler Chapel Hill

REGION 3

District 17
China Spring
Gatesville
Lorena
Robinson
Waco Connally
Waco La Vega

District 18
Fairfield
Groesbeck
Madisonville
Mexia
Palestine

District 19
Carthage
Center
Henderson
Rusk
Tatum

District 20
Diboll
Huntington
Jasper
Lufkin Hudson

District 21
Bellville
Caldwell
Giddings
La Grange
Navasota
Smithville

District 22
Houston Furr
Houston Jones
Houston Kashmere
Houston Scarborough
Houston Sterling
Houston Washington
Houston Wheatley
Houston Worthing

District 23
Cleveland
Cleveland Tarkington
Coldspring-Oakhurst
Huffman Hargrave
Liberty
Shepherd
Splendora

District 24
Bridge City
Hamshire-Fannett
Orange Little Cypress-Mauriceville
West Orange-Stark
Orangefield
Silsbee
Sour Lake Hardin-Jefferson

REGION 4

District 25
Burnet
Lampasas
Liberty Hill
Llano
Salado
Taylor

District 26
Cuero
Geronimo Navarro
Gonzales
La Vernia
Wimberley
Yoakum
Comal Canyon Lake

District 27
Bay City
Royal
Columbus
El Campo
Sealy
Wharton

District 28
Freeport Brazosport
La Marque
Needville
Stafford
Sweeny
West Columbia Columbia

District 29
Bandera
Boerne
Devine
Fredericksburg
Hondo
Lytle

District 30
Carrizo Springs
Crystal City
Jourdanton
Pearsall
Pleasanton
Poteet

District 31
Beeville Jones
Corpus Christi West Oso
Ingleside
Kingsville King
Orange Grove
Robstown
Rockport-Fulton
Sinton

District 32
Hidalgo Early College
La Feria
Port Isabel
Progreso
Raymondville
Rio Hondo
Zapata
Rio Grande City Grulla


KWTX-TV News 10 6700 American Plaza Waco, Texas 76712 (254) 776-1330 Fax (254) 751-1088
Copyright © 2002-2014 - Designed by Gray Digital Media - Powered by Clickability 15106046 - kwtx.com/a?a=15106046
Gray Television, Inc.