KWTX - 254Sports - Misc

Week 11 High School Football Scores (Playoffs): Statewide Summary





Thursday Night

Bi-District
CLASS 5A Division I
Region I
Arlington Martin 21, Keller Central 16

Euless Trinity 49, Lewisville Marcus 21

Region II
Round Rock 67, Austin Akins 21

Spring Westfield 52, Conroe Oak Ridge 21

Region III
Galena Park North Shore 41, Pasadena Dobie 6

Houston Lamar 38, Katy Morton Ranch 14

Region IV
SA Madison 63, New Braunfels 10

CLASS 5A Division II
Region IV
Cibolo Steele 52, SA Northside Clark 6

CLASS 4A Division I
Region I
Crowley 45, FW Arlington Heights 21

Region II
Dallas Kimball 56, Dallas Adams 23

Dallas South Oak Cliff 51, Dallas Samuell 7

Frisco Centennial 17, Carrollton Creekview 9

Region III
Houston Reagan 7, Tomball Memorial 0

Region IV
Austin McCallum 41, Leander 31

Leander Rouse 44, Austin LBJ 14

CLASS 4A Division II
Region II
Dallas Lincoln 30, Dallas Carter 13

Region III
Fort Bend Ridge Point 70, Houston Wheatley 12

Rosenberg George Ranch 53, Baytown Goose Creek 31

Texas City 41, Rosenberg Terry 19

Region IV
Austin Vandegrift 42, Austin Crockett 22

Cedar Park 64, Austin William Travis 7

CLASS 3A Division I
Region I
Kennedale 57, Burkburnett 28

Lubbock Cooper 47, Pampa 14

Springtown 49, WF Hirschi 27

Region II
Crandall 22, Paris 7

Region III
Stafford 48, Houston Furr 20

West Orange-Stark 41, Huffman Hargrave 9

Region IV
La Grange 42, El Campo 7

CLASS 3A Division II
Region I
Glen Rose 35, Llano 26

Monahans 35, Pecos 13

Shallowater 42, Dalhart 12

Region II
Argyle 57, Krum 12

Atlanta 46, Emory Rains 15

Bonham 31, Dallas Madison 15

Gilmer 52, Mineola 0

Gladewater 48, Canton 0

Melissa 48, Dallas Roosevelt 14

Region III
Center 45, Groesbeck 21

La Marque 50, Houston Kashmere 7

Sour Lake Hardin-Jefferson 28, Liberty 7

CLASS 2A Division I
Region I
Bushland 49, Slaton 22

Denver City 41, Muleshoe 21

Idalou 20, Childress 0

Littlefield 44, Brownfield 36

Region III
Franklin 42, Maypearl 14

Godley 47, Elkhart 14

Tatum 49, Kountze 10

Whitney 45, Teague 42

Region IV
Aransas Pass 43, Luling 40

Cameron Yoe 59, Edna 20

CLASS 2A Division II
Region I
Canadian 54, Olton 6

Region II
Gunter 49, Clarksville 14

Leonard 43, Edgewood 36, OT

Scurry-Rosser 55, WF City View 21

Region III
Arp 34, Omaha Pewitt 28

Corrigan-Camden 60, Buffalo 14

Waskom 56, Gladewater Union Grove 17

CLASS 1A Division I
Region I
Panhandle 48, Hale Center 42

Region II
Collinsville 44, Wolfe City 22

De Leon 36, Cayuga 7

Hico 77, Kerens 30

Region III
San Augustine 49, Joaquin 46

CLASS 1A Division II
Region I
Booker 67, Claude 0

Shamrock 42, Vega 14

Region II
Wink 34, Eldorado 15

Region III
Chilton 58, Mount Enterprise 14

Frost 42, Overton 27

SIX-MAN Division I
Region I
Turkey Valley 56, McLean 8

Region II
Bi-District
Garden City 54, Sterling City 0

Region IV
Oakwood 64, Laird Hill Leverett's Chapel 6

SIX-MAN Division II
Region II
Loraine 52, Robert Lee 0

Region III
Strawn 72, Bowie Gold-Burg 6

Friday Night

CLASS 5A Division I

Bi-District
Region I
Coppell 56, Irving 8

DeSoto 67, Copperas Cove 21

Midland Lee 47, EP El Dorado 28

Odessa 61, EP Franklin 15

Southlake Carroll 56, Arlington Bowie 14

Region II
Allen 63, Richardson Lake Highlands 6

Dallas Skyline 28, Plano 14

Mesquite Horn 42, Garland 14

Round Rock Cedar Ridge 45, Austin Bowie 35

Sachse 63, Mesquite 56

The Woodlands 34, Klein 31, OT

Region III
Alief Taylor 27, Houston Langham Creek 23

Cypress Fairbanks 38, Alief Hastings 10

Pearland 42, Deer Park 20

Region IV
Converse Judson 42, SA Churchill 21

Laredo United 56, Donna 13

Los Fresnos 28, Weslaco 21

Mission Sharyland 42, Laredo United South 13

SA Northside O'Connor 31, SA Southwest 6

Warren 48, SA East Central 44

CLASS 5A Division II

Bi-District
Region I
Abilene Cooper 49, EP Coronado 14

Arlington Lamar 36, Justin Northwest 29

Denton Ryan 44, Colleyville Heritage 34

Keller Fossil Ridge 45, Arlington 9

Lewisville Hebron 27, Hurst Bell 0

San Angelo Central 42, EP Montwood 21

Region II
A&M Consolidated 55, Humble Kingwood 45

Austin Westlake 17, Pflugerville Hendrickson 10

Dallas Jesuit 48, Plano West 41

Lake Travis 52, Round Rock Westwood 7

McKinney Boyd 24, Richardson Pearce 9

Region III
Cypress Ridge 24, Aldine Eisenhower 23

Houston Memorial 28, Houston Westside 14

Katy 70, Houston Madison 0

Manvel 45, La Porte 21

Port Arthur Memorial 49, Pasadena Memorial 0

Region IV
Brownsville Rivera 33, McAllen 21

SA Johnson 49, Smithson Valley 45

SA Northside Brandeis 23, CC Carroll 7

SA Reagan 49, New Braunfels Canyon 21

CLASS 4A Division I

Bi-District
Region I
Amarillo 55, Lubbock Monterey 27

Denton Guyer 69, Saginaw 7

EP Chapin 22, El Paso Eastlake 14

EP Del Valle 42, EP Andress 21

N. Richland Hills Birdville 36, Byron Nelson 34

Waco 56, Granbury 21

Wolfforth Frenship 49, Amarillo Palo Duro 0

Region II
Dallas Highland Park 38, Lewisville The Colony 17

Mansfield Summit 25, Nacogdoches 15

McKinney North 26, Texarkana Texas 14

Wylie 42, Marshall 21

Region III
Friendswood 28, Angleton 20

Georgetown 44, Montgomery 10

Houston Stratford 59, Houston Waltrip 7

Humble Summer Creek 24, Beaumont Central 9

Magnolia West 51, Manor 20

Pearland Dawson 24, Richmond Foster 23

Region IV
Buda Hays 45, SA Brackenridge 20

Laredo Martin 40, Mission Memorial 27

SA Harlandale 37, Gregory-Portland 35

SA Northside Brennan 56, Schertz Clemens 0

CLASS 4A Division II

Bi-District
Region I
Aledo 76, Burleson 6

Canutillo 45, El Paso 7

Canyon 71, Hereford 21

Canyon Randall 42, San Angelo Lake View 10

EP Bowie 58, EP Parkland 15

Everman 52, FW Southwest 35

Saginaw Boswell 42, WF Rider 7

Wichita Falls 17, FW Dunbar 7

Region II
Dallas Wilson 47, Seagoville 10

Ennis 62, Lindale 17

Frisco 30, West Mesquite 23

Mesquite Poteet 17, Frisco Wakeland 2

Sulphur Springs 66, Denison 42

Whitehouse 50, Arlington Seguin 44

Region III
Brenham 35, Georgetown East View 30

Crosby 49, Port Neches-Groves 28

Elgin 52, Waller 10

Fort Bend Marshall 27, Houston North Forest 13

Region IV
Alice 28, Edcouch-Elsa 27, OT

CC Calallen 49, Castroville Medina Valley 6

CC Flour Bluff 63, Mercedes 21

Kerrville Tivy 58, SA Burbank 6

Port Lavaca Calhoun 36, Floresville 34

SA Alamo Heights 28, SA Lanier 7

CLASS 3A Division I

Bi-District
Region I
Abilene Wylie 49, Fort Stockton 3

Big Spring 61, Fabens 21

Burnet 41, Alvarado 14

Stephenville 49, Brownwood 10

Region II
Decatur 62, Carrollton Ranchview 34

Frisco Lone Star 46, Sanger 42

Kaufman 28, Texarkana Liberty-Eylau 14

Kilgore 49, Van 7

Princeton 50, Ferris 22

Tyler Chapel Hill 52, Athens 26

Wilmer-Hutchins 32, Anna 14

Region III
Carthage 49, Mexia 6

Jasper 44, Palestine 34

Silsbee 30, Cleveland 21

Waco La Vega 42, Taylor 19

West Columbia 41, Houston Yates 12

Region IV
Fischer Canyon Lake 24, Pleasanton 21

Fredericksburg 38, Somerset 27

Ingleside 55, Devine 18

Kingsville Academy 45, Hidalgo 8

Rio Grande City Grulla 48, La Feria 24

Rockport-Fulton 42, Hondo 13

CLASS 3A Division II

Bi-District
Region I
Graham 68, FW Castleberry 0

Liberty Hill 61, Hillsboro 21

Snyder 48, Clint 21

Vernon 49, Lake Worth 21

Region II
Gainesville 55, Celina 49, 2OT

Pittsburg 54, Wills Point 49

Region III
Coldspring-Oakhurst 28, Orangefield 14

Fairfield 60, Diboll 6

Rockdale 55, Lorena 36

Sweeny 54, Houston Worthing 44

Waco Connally 35, Madisonville 17

Region IV
Cuero 42, Columbus 21

Geronimo Navarro 61, SA Houston 20

La Vernia 21, Wimberley 7

Orange Grove 57, Pearsall 13

Port Isabel 42, Raymondville 13

Sinton 42, Lytle 14

Wharton 59, Yoakum 35

Zapata 49, Rio Hondo 21

CLASS 2A Division I

Bi-District
Region I
Bangs 31, Comanche 26

Clyde 30, Comfort 23

Eastland 37, Brady 6

Region II
Farmersville 35, Pilot Point 27

Malakoff 41, Queen City 14

New Boston 61, Lone Oak 39

Pottsboro 30, Bowie 8

Redwater 27, Winnsboro 7

Van Alstyne 35, Boyd 7

Whitesboro 34, Caddo Mills 0

Region III
Grandview 62, Trinity 29

Kirbyville 61, Big Sandy Harmony (Gilmer) 26

Newton 39, Troup 0

White Oak 44, East Chambers 14

Region IV
Goliad 23, Santa Rosa 13

Hallettsville 41, Lago Vista 35

Jourdanton 25, Odem 7

Marion 50, Mathis 22

McGregor 42, Altair Rice 20

Troy 35, Hempstead 20

CLASS 2A Division II

Bi-District
Region I
Abernathy 56, Sanford-Fritch 6

Cisco 54, Stanton 10

Crane 32, Coleman 12

Hawley 21, Alpine 0

Post 41, Amarillo Highland Park 27

Sonora 67, Ballinger 28

Spearman 28, Tulia 22

Region II
Blooming Grove 38, Jacksboro 35

Cooper 43, Whitewright 7

Henrietta 25, Corsicana Mildred 21

Sadler S&S Consolidated 55, Alba-Golden 18

Tolar 64, Nocona 12

Region III
Centerville 63, Groveton 14

Crawford 62, Anderson-Shiro 16

Garrison 17, New Diana 14

Hughes Springs 46, Frankston 20

Region IV
Danbury 35, Blanco 14

Dilley 40, Banquete 20

East Bernard 37, Jarrell 7

Poth 34, Hebbronville 12

Refugio 82, Nixon-Smiley 26

Rogers 60, El Maton Tidehaven 6

Schulenburg 20, Van Vleck 17, OT

CLASS 1A Division I

Bi-District
Region I
Anson 59, Quanah 21

New Deal 56, Clarendon 21

Windthorst 20, Forsan 14

Region II
Simms Bowie 22, Valley View 20

Region III
Alto 37, Harleton 20

Bosqueville 46, Iola 8

Region IV
Brackett 49, Weimar 14

Flatonia 31, Ozona 7

Kenedy 60, Ben Bolt 12

Shiner 45, Santa Maria 14

CLASS 1A Division II

Bi-District
Region I
Seagraves 70, Springlake-Earth 40

Sudan 41, Crosbyton 36

Region II
McCamey 14, Christoval 6

Munday 41, Roby 8

Region III
Detroit 21, Meridian 14

Lovelady 27, Evadale 0

Region IV
Bartlett 48, Woodsboro 28

D'Hanis 42, Charlotte 16

La Pryor 28, Rocksprings 20

Milano 41, Runge 18

SIX-MAN Division I

Bi-District
Region I
Borden County 65, Anton 62

Happy 108, Paducah 91

Lenorah Grady 46, Whiteface 42

Region II
Crowell 60, Hermleigh 0

Ira 59, Throckmorton 50

Water Valley 52, Rankin 6

Region III
Blum 68, Saint Jo 15

Gordon 44, Lometa 28

May 58, Lingleville 8

Savoy 38, Walnut Springs 36

Region IV
Abbott 108, Buckholts 72

Aquilla 64, Coolidge 38

Ladonia Fannindel 54, Apple Springs 48

SIX-MAN Division II

Bi-District
Region I
Amherst 55, Southland 52

Follett 62, Groom 14

Matador Motley County 60, Lefors 8

New Home 49, Whitharral 28

Region II
Blackwell 70, Lueders-Avoca 26

Dawson 101, Balmorhea 50

Grandfalls-Royalty 68, Loop 20

Region III
Guthrie 59, Chillicothe 12

Jayton 72, Vernon Northside 56

Newcastle 52, Rising Star 6

Region IV
Blanket 44, Oglesby 36

Calvert 46, Jonesboro 38

Richland Springs 87, Cherokee 20

TAPPS 11 Man

Bi-District
Division I
Dallas Bishop Dunne 42, SA Antonian 23

FW Nolan 57, SA St. Anthony 7

Division II
Austin Hyde Park 25, Houston Lutheran South 24

Dallas Christian 28, Waco Reicher 21

Midland Christian 56, Tyler Grace Community 0

Division III
Bryan Brazos Christian 20, Cypress Community Christian 7

Colleyville Covenant 21, Muenster Sacred Heart 14

Frisco Legacy Christian 42, FW Calvary 0

The Woodlands Christian 42, Marble Falls Faith 26

TAPPS 6 Man

Bi-District
Division I
Austin Hill Country 64, Dallas Tyler Street 46

Boerne Geneva 48, Baytown Christian 0

Division II
Granbury North Central 54, Longview Trinity 8

Lubbock Kingdom Prep 50, WF Christian 20

TCAL

Regional
Division I
Bryan Allen Academy 68, Bryan Christian Homeschool 20

Waco Methodist 52, Greenville Phoenix 12

Division II
Stephenville Faith 68, Weatherford Home School 42

Tyler Heat 56, Tyler Kings Academy 8

TCAF

Regional Final
West
Azle Christian School 54, Willow Park Trinity 52

Saturday

CLASS 5A

Mansfield Timberview 28, Killeen Shoemaker 14

Fort Bend Austin 65, League City Clear Springs 14

Fort Bend Hightower 31, Clear Falls 24

Katy Cinco Ranch 50, Houston Bellaire 43

Harlingen 58, McAllen Memorial 20

Cedar Hill 39, Temple 35

Humble Atascocita 42, Lufkin 24

Longview 46, Garland Rowlett 21

Rockwall 41, Garland Naaman Forest 31

Cypress Woods 56, Aldine Nimitz 10

Fort Bend Bush 47, League City Clear Creek 28

Fort Bend Elkins 40, Dickinson 27

Edinburg North 27, Eagle Pass 20

Harlingen South 42, Weslaco East 21

Laredo Alexander 28, Edinburg Economedes 27

CLASS 4A

Mansfield Legacy 35, Tyler 14

Nederland 28, Humble Kingwood Park 7

Rio Grande City 48, CC Ray 40

Victoria West 38, Uvalde 14

Lucas Lovejoy 55, Hallsville 51

Little Cypress-Mauriceville 49, Dayton 16

CLASS 3A

Andrews 20, Borger 11

Navasota 31, Robinson 7

Gonzales 24, Bellville 14

Lubbock Estacado 18, Perryton 14

CLASS 2A

Wall 42, Breckenridge 18

Daingerfield 34, Eustace 7

Rosebud-Lott 43, Deweyville 16

Stockdale 53, Taft 30

CLASS 1A

Colmesneil 36, Axtell 34

Hamlin 47, Era 22

PRIVATE SCHOOLS

Addison Trinity 28, Houston St. Pius X 27

Argyle Liberty Christian 52, SA Central Catholic 6

Austin St. Michael 45, Plano John Paul II 38

Houston St. Thomas 47, Dallas Bishop Lynch 28

Plano Prestonwood 51, EP Cathedral 7

Tomball Concordia 55, Brownsville St. Joseph 35

Austin Regents 42, Houston Second Baptist 37

Dallas Parish Episcopal 30, Grapevine Faith 27

FW Christian 27, Bullard Brook Hill 21

Katy Pope John 40, SA Christian 34

SA Holy Cross 55, Houston Northland Christian 28

Bay Area Christian 36, Hallettsville Sacred Heart 6

Bryan St. Joseph 54, Temple Central Texas 20

Dallas First Baptist 35, McKinney Christian 21

FW Temple Christian 53, Garland Christian 13

Abilene Christian 60, Greenville Christian 14

Austin Veritas 76, Midland Trinity 46

Dallas Covenant 60, Kerrville Our Lady of the Hills 8

Alvin Living Stones 77, San Antonio Believers 32

Brownwood Victory Life 42, Lubbock Christ The King 19

Fredericksburg Heritage 60, WF Notre Dame 58

Heath Fulton 72, Magnolia Legacy 33

SA Castle Hills 77, Orange Community Christian 28

Seguin Lifegate 82, Lake Jackson Brazosport 37

Lucas Christian 70, Wylie Prep 53

CC Annapolis 54, CC Wings 6

SIX-MAN

Milford 79, Cranfills Gap 34

OTHER

Hewitt Midway (Waco) 58, Mansfield 35

Alpha Omega 59, Round Rock Christian 28

Logos Prep 30, Bulverde Bracken 21

SA FEAST 56, Texas Home Educators Sports Association 6

Waco Live Oak Classical School 46, EP Faith Christian 0

Fort Bend Chargers 36, Victory and Praise 30




KWTX-TV News 10 6700 American Plaza Waco, Texas 76712 (254) 776-1330 Fax (254) 751-1088
Gray Television, Inc. - Copyright © 2002-2014 - Designed by Gray Digital Media - Powered by Clickability 232068391