Friday Night High School Football Scores: Week 12

(November 22, 2013) The latest area round playoff scores from across the state on Friday night.

CLASS 5A Division I
Region I
Area
Arlington Martin 52, Odessa 2

Southlake Carroll 51, Midland Lee 7

Region II
Area
Allen 42, Mesquite Horn 14

Spring Westfield 47, Round Rock Cedar Ridge 7

Region III
Area
Cypress Fairbanks 24, Katy Cinco Ranch 14

Pearland 39, Fort Bend Austin 15

Region IV
Area
Converse Judson 50, SA Northside Warren 15

Laredo United 16, Los Fresnos 10

CLASS 5A Division II
Region I
Area
Abilene Cooper 45, Arlington Lamar 24

Region II
Area
A&M Consolidated 41, Austin Westlake 16

Region III
Area
Katy 51, Cypress Woods 7

Manvel 51, Fort Bend Bush 44

Region IV
Area
Cibolo Steele 40, SA Reagan 23

Edinburg North 39, Harlingen South 14

Laredo Alexander 56, Brownsville Rivera 0

SA Johnson 23, SA Northside Brandeis 17, OT

CLASS 4A Division I
Region I
Area
Denton Guyer 42, Waco 13

N. Richland Hills Birdville 34, Crowley 18

Region II
Area
Mansfield Legacy 70, McKinney North 49

Wylie 49, Mansfield Summit 18

Region III
Area
Magnolia West 33, Humble Summer Creek 26

Pearland Dawson 21, Houston Reagan 7

Region IV
Area
Leander Rouse 35, Buda Hays 10

SA Northside Brennan 55, Austin McCallum 0

CLASS 4A Division II
Region I
Area
Aledo 75, Saginaw Boswell 14

Region II
Area
Ennis 64, Lucas Lovejoy 13

Mesquite Poteet 42, Dallas Wilson 7

Whitehouse 38, Sulphur Springs 14

Region III
Area
Elgin 56, Crosby 28

Rosenberg George Ranch 42, Fort Bend Marshall 21

Texas City 28, Fort Bend Ridge Point 0

Region IV
Area
CC Calallen 42, Alice 0

Cedar Park 43, Kerrville Tivy 21

CLASS 3A Division I
Region I
Area
Big Spring 56, Andrews 7

Burnet 55, Kennedale 35

Stephenville 63, Springtown 21

Region II
Area
Decatur 48, Wilmer-Hutchins 7

Frisco Lone Star 35, Princeton 0

Kilgore 21, Kaufman 14

Tyler Chapel Hill 38, Crandall 14

Region III
Area
Carthage 44, Navasota 14

Jasper 58, Waco La Vega 20

Silsbee 37, Stafford 13

West Orange-Stark 61, West Columbia 7

Region IV
Area
Gonzales 19, Fredericksburg 7

Ingleside 26, Rio Grande City Grulla 20

La Grange 50, Fischer Canyon Lake 8

Rockport-Fulton 14, Kingsville Academy 6

CLASS 3A Division II
Region I
Area
Shallowater 43, Monahans 35

Region II
Area
Argyle 55, Melissa 27

Gainesville 36, Bonham 28

Gladewater 34, Atlanta 33

Region III
Area
Coldspring-Oakhurst 37, La Marque 10

Fairfield 69, Waco Connally 12

Rockdale 75, Center 28

Sour Lake Hardin-Jefferson 44, Sweeny 22

Region IV
Area
Cuero 51, Geronimo Navarro 44

La Vernia 41, Wharton 7

CLASS 2A Division I
Region I
Area
Wall 35, Idalou 14

Region II
Area
Daingerfield 41, Farmersville 35

Malakoff 38, Van Alstyne 25

New Boston 14, Whitesboro 7

Region III
Area
Franklin 42, Kirbyville 14

Godley 40, Tatum 15

Newton 74, Whitney 21

White Oak 35, Grandview 14

Region IV
Area
Cameron Yoe 26, Aransas Pass 18

Hallettsville 51, Jourdanton 6

McGregor 36, Goliad 12

Troy 29, Marion 20

CLASS 2A Division II
Region I
Area
Abernathy 7, Crane 0

Cisco 37, Spearman 6

Sonora 28, Post 21

Region II
Area
Cooper 64, Henrietta 20

Leonard 35, Blooming Grove 21

Sadler S&S Consolidated 28, Tolar 6

Scurry-Rosser 25, Gunter 21

Region III
Area
Centerville 48, Garrison 27

Corrigan-Camden 62, Hughes Springs 34

Crawford 21, Arp 13

Region IV
Area
Poth 37, Schulenburg 14

Refugio 42, Danbury 13

Rogers 69, Dilley 0

CLASS 1A Division I
Region II
Area
Collinsville 35, Italy 0

De Leon 14, Lindsay 7

Goldthwaite 32, Simms Bowie 6

Hico 32, Quinlan Boles 7

Region III
Area
Bosqueville 41, Price Carlisle 13

Mart 71, San Augustine 13

Pineland West Sabine 54, Colmesneil 0

Region IV
Area
Flatonia 28, La Villa 14

Ganado 37, Brackett 14

Shiner 14, Mason 13

Thorndale 60, Kenedy 7

CLASS 1A Division II
Region I
Area
Booker 40, Ralls 38

Wellington 58, Sudan 36

Region III
Area
Bremond 48, Detroit 6

Lovelady 21, Maud 8

Tenaha 63, Frost 8

Region IV
Area
Falls City 53, D'Hanis 0

La Pryor 26, Burton 12

Milano 44, Bruni 22

Sabinal 50, Bartlett 16

SIX-MAN Division I
Region II
Regional
Ira 40, Garden City 38

Region III
Regional
May 66, Blum 35

Region IV
Regional
Abbott 60, Oakwood 12

Aquilla 77, Ladonia Fannindel 26

SIX-MAN Division II
Region I
Regional
Matador Motley County 56, New Home 0

TAPPS 11 Man
Division II
Regional
Austin Hyde Park 21, Austin Regents 0

Division III
Regional
Dallas First Baptist 48, Colleyville Covenant 14

Frisco Legacy Christian 15, FW Temple Christian 12

TAPPS 6 Man
Division II
Regional
Fredericksburg Heritage 56, Brownwood Victory Life 0

POSTPONEMENTS AND CANCELLATIONS
CLASS 1A Division II
Region I
Area
Seagraves vs. Gruver, ppd. to Nov 23.

Region II
Area
Wink vs. Muenster, ppd. to Nov 23.

SIX-MAN Division I
Region I
Regional
Turkey Valley vs. Borden County, ppd. to Nov 25.

SIX-MAN Division II
Region III
Regional
Newcastle vs. Guthrie, ppd. to Nov 23.

Region IV
Regional
Calvert vs. Richland Springs, ppd. to Nov 23.


KWTX-TV News 10 6700 American Plaza Waco, Texas 76712 (254) 776-1330 Fax (254) 751-1088
Copyright © 2002-2014 - Designed by Gray Digital Media - Powered by Clickability 233117031 - kwtx.com/a?a=233117031
Gray Television, Inc.