Playoffs Week 1

Local Scores

1A Chilton 20
Bartlett 14

1A Dawson 8
Bremond 55

1A Bosqueville 47
Granger 8

1A Axtell 22
Mart 26
Final

1A Itasca 14
Normangee 22
Final

2A Salado 7
Altair Rice 31
Final

2A Academy 21
East Bernard 56
Final

2A Troup 7
Franklin 55
Final

2A Troy 35
Godley 14
Final

2A Rogers 0
Hallettsville 9
Final

2A Grandview 49
Hamilton 14

2A West Rusk 24
Hearne 22
Final

2A McGregor 35
Maypearl 0
Final

2A Buffalo 0
Newton 49
Final

2A Arp 20
Teague 0
Final

3A La Vega 42
Brownsboro 7

3A China Spring 24
Burnet 0
Final

3A Mexia 20
Crockett 18
Final

3A West 0
Liberty Hill 27
Final

3A Lorena 24
Palestine Westwood 14
Final

4A Killeen 34
Austin Crockett 21
Final

4A Waco 7
Lancaster 26
Final

4A Forney 12
Midway 35
Final

5A Mesquite Horn 7
Copperas Cove 21
Final

5A Tyler John Tyler 29
Shoemaker 18

5A DeSoto 40
Temple 14

6MAN Abbott 61
Penelope 14
Final

6MAN Zephyr 38
Sidney 52
Final

6MAN Richland Springs 72
Strawn 83
Final

6MAN Milford 52
Trinidad 12
Final

TAPPS Amarillo Holy Cross 0
Central Texas Chr. 50

TAPPS Colleyville Covenant 27
Reicher 64
Final

Scores Statewide Summary

Saturday:

CLASS 5A Division I
Region I
Bi-District
Odessa 54, EP Franklin 24
Region II
Bi-District
Cypress Woods 21, Georgetown 20
DeSoto 40, Temple 14
Region III
Bi-District
Aldine Eisenhower 23, Houston Westside 3
Houston Lamar 19, Humble Kingwood 14
CLASS 5A Division II
Region I
Bi-District
Lewisville Hebron 21, Hurst Bell 17
Midland 38, EP Coronado 16
Southlake Carroll 31, Colleyville Heritage 7
Region II
Bi-District
Cypress Creek 48, Cedar Park 42
Lufkin 28, Klein 22
Region III
Bi-District
Beaumont West Brook 51, Pasadena Memorial 35
Katy 42, Houston Stratford 7
Region IV
Bi-District
PSJA North 27, Brownsville Porter 15
SA O'Connor 47, Converse Wagner 33
SA Reagan 24, Austin High 20
Smithson Valley 14, Pflugerville 7
CLASS 4A Division I
Region I
Bi-District
Abilene Cooper 35, Amarillo Randall 0
CLASS 3A Division I
Region III
Bi-District
Waco LaVega 42, Brownsboro 7
CLASS 2A Division II
Region II
Bi-District
Grandview 49, Hamilton 14
Omaha Pewitt 44, Tom Bean 12
CLASS 1A Division II
Region I
Bi-District
Ralls 20, Springlake-Earth 14
Region III
Bi-District
Dawson 55, Bremond 8

Friday:

CLASS 5A Division I
Region I
Bi-District
Allen 27, South Grand Prairie 14
Arlington High School 21, North Crowley 0
Odessa Permian 62, EP El Dorado 14
Plano 42, Duncanville 15
Region II
Bi-District
Dallas Skyline 40, Garland Rowlett 21
Garland 27, Richardson Berkner 3
Klein Forest 13, Conroe 7
Round Rock Stony Point 41, Houston Langham Creek 7
The Woodlands 24, Spring Westfield 6
Region III
Bi-District
Fort Bend Hightower 59, League City Clear Creek 17
Galena Park North Shore 30, Deer Park 10
Katy Taylor 17, Houston Memorial 3
Pearland 39, Baytown Sterling 15
Region IV
Bi-District
Austin Westlake 42, SA Roosevelt 21
Laredo United 46, Donna 7
PSJA 24, Brownsville Pace 7
SA Clark 49, Victoria Memorial 0
SA Madison 19, Austin Bowie 14
SA Stevens 14, Converse Judson 12
CLASS 5A Division II
Region I
Bi-District
Arlington Bowie 36, N. Richland Hills 10
EP Montwood 24, Midland Lee 21
Mansfield 20, Abilene 14
Wylie 35, Irving 0
Region II
Bi-District
Copperas Cove 21, Mesquite Horn 7
Cypress Ridge 26, Round Rock 22
Garland Naaman Forest 20, Carrollton Creekview 6
Klein Oak 28, Conroe Oak Ridge 21
Richardson Lake Highlands 42, South Garland 14
Region III
Bi-District
Dickinson 38, Travis High School 14
Humble 31, Houston Chavez 26
La Porte 56, Port Arthur Memorial 28
Region IV
Bi-District
SA Southwest 35, McAllen 28
SA Warren 28, CC Carroll 7
CLASS 4A Division I
Texarkana Texas 49, Whitehouse 13
Region I
Bi-District
Canutillo 48, EP Andress 7
Denton Ryan 46, N. Richland Hills Birdville 41
EP Del Valle 22, EP Chapin 21
Region II
Bi-District
Dallas Carter 55, Dallas Adams 14
Dallas Highland Park 69, McKinney 37
Dallas Kimball 37, Dallas Samuell 8
Hewitt Midway 35, Forney 12
Lancaster 26, Waco 7
Longview 61, Jacksonville 14
Richardson Pearce 48, Sherman 34
Region III
Angleton 41, Richmond Foster 21
Friendswood 28, Rosenberg Lamar 24
Magnolia 26, Buda Hays 14
Nederland 35, Houston King 34
Region IV
Alice 56, Mission 20
CC Flour Bluff 28, Weslaco 26
CC Ray 34, SA McCollum 7
Gregory-Portland 34, Uvalde 26
Killeen 34, Austin Crockett 21
Lake Travis 55, Austin Johnson 14
SA Alamo Heights 44, SA Brackenridge 13
Schertz Steele 42, SA Jefferson 14
CLASS 4A Division II
Kilgore 31, Marshall 28
Region I
Bi-District
Aledo 31, Lake Dallas 14
EP Riverside 46, EP Burges 10
Everman 59, FW Eastern Hills 14
San Angelo Lake View 33, Dumas 25
Stephenville 47, FW Dunbar 41, 2OT
Region II
Bi-District
Dallas Hillcrest 20, Dallas Pinkston 13
Dallas Lincoln 26, Dallas South Oak Cliff 0
Denison 41, Royse City 24
Ennis 55, Red Oak 14
Rockwall Heath 49, Frisco Centennial 14
Sulphur Springs 42, Lindale 14
Waxahachie 47, West Mesquite 21
Region III
Brenham 54, Manor 20
Crosby 31, Lumberton 21
El Campo 21, Brazosport 19
Elgin 28, Montgomery 15
Houston Yates 27, Houston Jones 6
Rosenberg Terry 13, Texas City 0
Region IV
Bi-District
Beeville Jones 28, Castroville Medina Valley 7
CC Calallen 34, Mercedes 21
Edcouch-Elsa 59, CC Tuloso-Midway 22
Kerrville Tivy 70, SA Burbank 7
Pflugerville Hendrickson 42, Austin McCallum 7
Schertz Clemens 35, SA Fox Tech 0
CLASS 3A Division I
Region I
Bi-District
China Spring 24, Burnet 0
Region II
Bi-District
Prosper 28, Paris North Lamar 7
Region III
Bi-District
Silsbee 20, Huffman Hargrave 16
Region IV
Bi-District
Cuero 47, Somerset 22
La Feria 3, Robstown 0
CLASS 3A Division II
Region I
Bi-District
Liberty Hill 27, West 0
Llano 33, Glen Rose 21
Sweetwater 30, Dalhart 0
Region II
Bi-District
Argyle 41, Paris 21
Celina 54, Van Alstyne 13
Kemp 24, Farmersville 21
Nevada Community 60, Eustace 48
Region III
Bi-District
Cleveland 46, Hardin-Jefferson 14
Gilmer 54, Diboll 0
Mexia 20, Crockett 18
Region IV
Bi-District
Bellville 31, Wharton 6
Giddings 41, Sweeny 9
Rio Hondo 35, Ingleside 14
Sinton 48, Lyford 14
Yoakum 31, Poteet 13
CLASS 2A Division I
Region I
Newton 49, Buffalo 0
Bi-District
Clyde 12, Bowie 0
Littlefield 20, Kermit 14
Muleshoe 34, Bushland 20
Tuscola Jim Ned 22, Early 21
Region II
Bi-District
Gunter 35, Prairiland 14
Troy 35, Godley 14
Region III
Bi-District
Arp 20, Teague 0
Jefferson 39, White Oak 35
Kirbyville 34, Corrigan-Camden 15
Region IV
Bi-District
Altair Rice 31, Salado 7
George West 45, San Diego 14
Navarro 41, Comfort 7
CLASS 2A Division II
Daingerfield 49, Harleton 0
Region I
Bi-District
Bangs 38, Colorado City 21
Brady 36, Ballinger 22
Childress 32, Sanford-Fritch 20
Lubbock Roosevelt 21, Crane 14
Merkel 34, Holliday 28
Region II
Bi-District
Caddo Mills 37, Kerens 12
Gainesville Callisburg 17, Paradise 14
Lone Oak 31, Corsicana Mildred 0
McGregor 35, Maypearl 0
Region III
Bi-District
Hughes Springs 34, Big Sandy Harmony 14
West Rusk 24, Hearne 22
Region IV
Bi-District
Blanco 42, Stockdale 7
Dilley 27, Hebbronville 21, OT
East Bernard 56, Little River Academy 21
Hallettsville 9, Rogers 0
Karnes City 38, Universal City Randolph 28
Vanderbilt Industrial 41, Banquete 14
CLASS 1A Division I
Region I
Bi-District
Morton 40, Olton 30
Stanton 20, Van Horn 12
Wellington 24, Boys Ranch 12
Region II
Bi-District
Quinlan Boles 44, Collinsville 27
Region III
Bi-District
Alto 25, Joaquin 13
Mart 26, Axtell 22
Region IV
Bi-District
Goldthwaite 42, Thorndale 10
Junction 36, Brackettville Brackett 13
La Villa 43, Yorktown 42
CLASS 1A Division II
Region I
Bi-District
Clarendon 10, Vega 7
Sundown 49, McCamey 14
Region II
Bi-District
Lindsay 28, Celeste 0
Muenster 33, Wolfe City 26
Roscoe 55, Bronte 14
Region III
Bi-District
Cayuga 18, Tenaha 16
Grapeland 53, Mount Enterprise 33
Normangee 22, Itasca 14
Region IV
Bi-District
Falls City 48, Santa Maria 12
Mason 39, D'Hanis 0
SIX-MAN Division I
Region I
Bi-District
Meadow 47, Petersburg 20
Ropes 60, Hart 14
Region II
Bi-District
Fort Davis 72, O'Donnell 22
Garden City 50, Ira 48
Region III
Bi-District
Gordon 56, Robert Lee 8
Strawn 83, Richland Springs 72
Region IV
Bi-District
Milford 52, Trinidad 12
SIX-MAN Division II
Region I
Bi-District
Lefors 72, Matador 26
Silverton 71, Groom 24
Region II
Bi-District
Ackerly Sands 60, Welch Dawson 52
Borden County 62, Lamesa Klondike 16
Region III
Bi-District
Roscoe Highland 46, Rule 0
Woodson 57, Blackwell 12
Region IV
Bi-District
Sidney 52, Zephyr 38


KWTX-TV News 10 6700 American Plaza Waco, Texas 76712 (254) 776-1330 Fax (254) 751-1088
Copyright © 2002-2015 - Designed by Gray Digital Media - Powered by Clickability 27546924 - kwtx.com/a?a=27546924
Gray Television, Inc.