HS football area round matchups

MGN Image

WACO, Texas (KWTX) The high school football area round matchups across the state of Texas are scheduled to be played November 22-24.

6A DIVISION I
Midway (9-1) vs. Sachse (8-3)
Friday, November 23 -- 7 p.m.
Vernon Newsom Stadium (Mansfield)
Winner advances to play Round Rock or Klein Oak

4A DIVISION I
La Vega 68, Melissa 21
Friday, November 23 -- 1:30 p.m.
Tiger Stadium (Corsicana)
Winner advances to play Kennedale or Paris

China Spring (6-5) vs. Argyle (11-0)
Friday, November 23 -- 6 p.m.
Owl Stadium (Joshua)
Winner advances to play Celina or Stephenville

Lampasas (7-4) vs. La Vernia (10-1)
Friday, November 23 -- 7:30 p.m.
Kelly Reeves Athletic Complex (Round Rock)
Winner advances to play La Feria or Needville

4A DIVISION II
Gilmer 24, Fairfield 14
Friday, November 23 -- 2 p.m.
Bruce Field (Athens)
Winner advances to play Connally or Pleasant Grove

Pleasant Grove 24, Connally 6
Friday, November 23 -- 1 p.m.
Royse City ISD Stadium (Royse City)
Pleasant Grove advances to play Fairfield or Gilmer

Lorena (10-1) vs. Liberty-Eylau (4-7)
Friday, November 23 -- 6 p.m.
Royse City ISD Stadium (Royse City)
Winner advances to play Rusk or Pittsburg

3A DIVISION I
East Chambers 55, West 35
Friday, November 23 -- 1 p.m.
Buddy Moorhead Stadium (Conroe)
East Chambers advances to play Cameron Yoe or Diboll

Cameron Yoe (10-1) vs. Diboll (11-1)
Friday, November 23 -- 6 p.m.
Madisonville High School
Winner advances to play West or East Chambers

Troy (9-2) vs. Franklin (9-1)
Friday, November 23 -- 7 p.m.
Waco ISD Stadium
Winner advances to play Grandview or Woodville

3A DIVISION II
Clifton (11-0) vs. Holliday (10-1)
Friday, November 23 -- 7:30 p.m.
Ram Stadium (Mineral Wells)
Winner advances to play Buffalo or Jacksboro

2A DIVISION I
Riesel (9-2) vs. Collinsville (9-1)
Friday, November 23 -- 6 p.m.
Wildcat Stadium (Kennedale)
Winner advances to play Wolfe City or De Leon

Bosqueville (8-3) vs. Celeste (10-1)
Friday, November 23 -- 7:30 p.m.
Eagle Stadium (DeSoto)
Winner advances to play San Saba or Valley View

Holland (10-1) vs. Brazos (6-4)
Friday, November 23 -- 7 p.m.
Giddings High School
Winner advances to play Mason or Weimar

2A DIVISION II
Mart 66, Bowie 0
Friday, November 23 -- 2 p.m.
Wildcat Stadium (Whitehouse)
Winner advances to play Grapeland or Detroit

1A DIVISION II
Iredell 58, Fannindel 13
Friday, November 23 -- 5 p.m.
Italy High School
Winner advances to play Walnut Springs or Strawn

TAPPS 6 Man Division I
Vanguard (8-2) vs. Lone Star North (7-2)
Saturday, November 24 -- 3 p.m.
Italy High School
Winner advances to play Giddings State or San Jacinto Christian Academy